آموزش جامع سئو رایگان
صفر تا صد بهینه سازی سایت

1- سئو چیست ؟

2- بهینه سازی محتوا

3- اتومارک

کنیبالیزیشن

آیا اگر دو یا چند صفحه از سایت ما با جستجوی کلمه کلیدی در نتایج گوگل نمایش داده شود، خوب است؟ نه همیشه! در برخی موارد مانند یک فاجعه است. چون صفحات ما با هم رقابت می کنند و همدیگر را می خورند!

آدم خواری می تواند تاثیر منفی بر موقعیت و رتبه صفحات سایت ما داشته باشد. به همین دلیل است که ما قصد داریم به سمت تاریک سئو قدم بگذاریم، راه هایی برای یافتن مشکل آدمخواری بین صفحات سایت و نحوه حل این مشکل پیدا کنیم.

مفهوم آدمخواری در دنیای بازاریابی و فروش

Cannibalization منحصر به سئو نیست، بلکه در بازاریابی و فروش نیز استفاده می شود. اگر برند ما محصولی تولید کند که با فروش آن، فروش یکی دیگر از محصولات ما کاهش یابد، به آن می گویند آدمخواری. مثال بزنید؛ سامسونگ هر ساله محصولات جدیدی را عرضه می کند. با معرفی گوشی پرچمداری مانند گلکسی نوت 20، فروش محصولات قبلی مانند نوت 10 کاهش می یابد. تولید و عرضه همزمان این دو محصول باعث سردرگمی کاربر در هنگام خرید و افزایش هزینه های تولید و بازاریابی می شود. در نتیجه با عرضه محصول جدید، نمونه های مشابه دیگر تولید و عرضه نمی شود.

البته هر محصول جدیدی رقیب محصولات قبلی نیست، به عنوان مثال، عرضه مدل A51 با هدف قرار دادن بخش های مختلف مشتریان، تأثیر مستقیمی بر فروش مدل های پرچمدار ندارد، اما به سامسونگ کمک می کند سهم تلفن همراه بازار فروش تلفن افزایش می یابد و به طیف وسیع تری از مشتریان پاسخ می دهد.

منظور از کلمه کلیدی آدمخواری چیست؟ 

در بیشتر موارد، آدم خواری زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند صفحه از سایت ما برای یک کلمه کلیدی (مفهوم کلمه کلیدی بخوانید) یا برای چند کلمه کلیدی بسیار مشابه و نزدیک به هم بهینه شده باشد. در این صورت گوگل نمی تواند تعیین کند که کدام یک از این صفحات پاسخ بهتری برای عبارت جستجو می دهد و هر دو را در نتایج گوگل نمایش می دهد، بنابراین کاربر می تواند خودش تصمیم بگیرد.

مشکل اصلی اینجاست: اگر هر دو صفحه ما موضوع و هدف یکسانی داشته باشند، کاربران متوجه تفاوت نمی شوند و به صورت تصادفی کلیک می کنند. این موضوع شانس دریافت کلیک بیشتر و موقعیت بهتر از آن صفحات را دارد. به این ترتیب صفحات سایت ما فرصت های رتبه بندی یکدیگر را خواهند بلعید.

آدم خواری به هدف و مفهوم صفحات بستگی دارد

آدمخواری زمانی اتفاق می افتد که هدف و معنای دو صفحه یکی باشد. اگر هدف صفحات ما متفاوت باشد، هوموفوبیا رخ نداده است، اما هر دو در نتیجه جستجوی کلمه کلیدی خاص، موقعیت خوبی دارند.

چرا آدم خواری به سئو سایت آسیب می زند؟

مهمترین چیزی که تاکنون برای درک مفهوم آدمخواری در سئو آموخته ایم این است: داشتن دو یا چند صفحه با کلمه کلیدی یکسان به منزله آدمخواری نیست مگر اینکه هدف آن صفحات یکسان باشد. در این قسمت به بررسی رایج ترین مشکلات ناشی از آدم خواری در سایت خود می پردازیم.

1- صفحه پیشنهادی را در نتایج جستجو تغییر دهید

گاهی اوقات می بینیم که در نتایج جستجو جایگاه کلمه کلیدی داریم. اما با گذشت زمان، صفحات مختلف سایت ما در صفحه جستجوی گوگل برای آن کلمه کلیدی ظاهر می شود. در این مواقع با مشکل تغییر URL در نتایج جستجو مواجه می شویم. دیدن چنین چیزهایی معمولاً به این معنی است که گوگل نمی تواند تشخیص دهد که کدام یک از صفحات ما باید برای آن کلمه کلیدی رتبه بندی کند.

به عنوان مثال، صفحه ای از سایت ما با نرخ کلیک بالا توسط صفحه دیگری با نرخ کلیک پایین تر خورده می شود. در نتیجه، گوگل به طور مرتب این دو صفحه را به صورت مترادف در نتایج جستجو نمایش می دهد. به این ترتیب صفحه ای که هدف اصلی ما برای این اصطلاح است شانس جذب کاربران بیشتر را از دست می دهد.

2- نوسانات در رتبه و جایگاه صفحات در نتایج جستجو

تغییر صفحه هدف معمولاً با تغییر مکان همراه است. در چنین حالتی وقتی اطلاعات جمع آوری شده را بررسی می کنیم در جمله ای متوجه تغییرات ناگهانی در رتبه بندی سایت می شویم. به عنوان مثال یکی از این صفحات در ردیف 4 و دیگری در ردیف 8 نمایش داده می شود و جایگاه ما در جمله هدف مدام در حال تغییر است.

3- هدف گذاری و برنامه ریزی مشکل می شود

انتخاب بین دو صفحه که هم پاسخ کاربر پسند و هم نتایج جستجو دارند واقعاً سخت است. حتی هنگام ایجاد پیوندهای داخلی و خارجی، ما نمی توانیم تصمیم بگیریم که کدام یک پیشنهاد بهتر برای کاربر است و باید موقعیت بالاتری را اشغال کند.

در این موارد، اعتبار صفحه ما به جای تمرکز بر یک صفحه، بین دو یا چند صفحه تقسیم می شود و هیچ یک از صفحات آنقدر قوی نیستند که رتبه بالاتری کسب کنند.

4- گرفتن موقعیت صفحه اشتباه

مشکل دیگری که ممکن است با آن مواجه شویم مشکل گرفتن صفحه اشتباه به جای صفحه مورد نظر ما است.

این مشکل معمولا زمانی رخ می دهد که یک صفحه محصول در نتایج جستجو به جای صفحه دسته بندی نمایش داده شود (یا برعکس). به عنوان مثال، زمانی که کاربر عبارت “Samsung Wireless Hands Free” را جستجو می کند، انتظار دارد صفحه دسته بندی با گزینه های مختلف نمایش داده شود. اگر صفحه ای در مورد یک محصول خاص نمایش داده شود، به دلیل محدودیت گزینه ها، شانس تبدیل کاربر به خریدار کاهش می یابد.

آدمخواری چگونه درک می شود؟ در جستجوی آدمخوارها!

یافتن صفحات رقیب کار آسانی نیست، به خصوص در سایت هایی که صفحات یا محتوای زیادی توسط یک تیم بزرگ مدیریت می شوند. البته کار نمی کند، خوشبختانه ابزارهای قدرتمند و روش های مختلفی برای کنترل آدم خواری بین صفحات وب سایت وجود دارد. در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم.

1- تشخیص آدمخواری با استفاده از کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل ابزار اصلی ما برای بررسی سئو است. این ابزار قدرتمند به ما کمک می کند تا به راحتی مسائل مربوط به آدم خواری را در سایت خود تشخیص دهیم.

با انتخاب PERFORMANCE از منوی سمت چپ در کنسول جستجو، می‌توانیم فهرستی از مفاهیم کلیدی را ببینیم که سایت ما برای آنها نمایش و کلیک دریافت می‌کند. با کلیک بر روی یکی از این QUERIY ها و انتخاب برگه PAGES لیستی از صفحات رتبه بندی شده برای آن کلمه کلیدی نمایش داده می شود. در اینجا می توانیم آمار کلیک و نمایش این صفحات را مشاهده کنیم.

2- استفاده از تکنیک سایت: تشخیص آدمخواری

علاوه بر جستجوی کنسول، تکنیک ساده و کاربردی استفاده از اپراتور Site: نیز به ما کمک می کند تا آدمخواری را تشخیص دهیم. برای استفاده از این تکنیک کافی است کلمه کلیدی مورد نظر خود را به صورت زیر در نوار جستجوی گوگل وارد کنید:

کنیبالیزیشن

چگونه مشکل آدمخواری را حل کنیم؟ بدون آسیب به رتبه و پوست

پس از یافتن صفحات آدمخواری که ترافیک و منابع ارزشمند ما را مصرف می کنند، زمان مبارزه با آنها فرا رسیده است.

نکته مهمی که در وهله اول باید به آن توجه کنیم این است که نسخه واحدی وجود ندارد که مشکل آدمخواری را حل کند. به عبارت ساده تر، همه مشکلات را نمی توان با یک روش حل کرد. در اینجا ما راه حل های رایجی را ارائه می کنیم که تجربه استفاده از آنها و پوشش طیف گسترده ای از موقعیت ها را داریم.

روش اول؛ حذف و تغییر مسیر صفحات با استفاده از تغییر مسیر 301

وقتی چندین صفحه با محتوای یکسان یا مشابه در سایت داریم، یکی از بهترین راه ها انتخاب یک صفحه و حذف صفحات توهین آمیز است.

روش کار به این صورت است که ابتدا قوی ترین و بهترین ورق را انتخاب می کنیم. بررسی لینک های ورودی، ترافیک ورودی و موقعیت صفحه در نتایج گوگل به ما کمک می کند تا بهترین صفحه را پیدا کنیم. اکنون می توانیم به راحتی صفحات دیگر را حذف کنیم و با استفاده از ریدایرکت 301 ارزش و اعتبار آنها را به صفحه مورد نظر منتقل کنیم. با این کار، ربات های گوگل و بازدیدکنندگان آن ها را به بهترین صفحه ثابت هدایت می کنیم. ریدایرکت 301 در مقاله چیست؟

 ما یک بحث کامل در مورد تغییر مسیر 301 و نحوه استفاده از آن داشتیم.

این روش معمولاً ساده ترین راه برای خلاص شدن از شر آدمخواری است. با این حال، فراموش نکنید که پس از حذف صفحات، پیوندهای آنها را از صفحات دیگر به روز کنید تا سایت شما لینک های شکسته یا تغییر مسیرهای تو در تو را تجربه نکند. برای اطلاعات بیشتر لینک شکسته چیست؟ ما مقاله را توصیه می کنیم.

صفحات را ترکیب و ترکیب کنید تا یک صفحه قدرتمند ایجاد کنید

بهتر است قبل از حذف و تغییر مسیر، محتوای صفحات را به دقت بررسی کنید، در صورت وجود متن، تصاویر یا ویدئوهای ارزشمند در این صفحات، بهتر است مدتی را صرف انتقال آنها به صفحه هدف و بازنویسی و گردآوری آنها کنید. ارائه محتوای مفید کاربر

روش دوم؛ بررسی لینک های داخلی و خارجی

اگر از یک انکر تکست برای لینک دادن به صفحات مختلف سایت در حین لینک سازی داخلی استفاده کنیم، ممکن است با مشکل آدم خواری مواجه شویم. در بیشتر موارد، بازسازی ساختار پیوند داخلی سایت به ما کمک می کند تا مسائل مربوط به آدمخواری بین صفحات را حل کنیم.

هنگام ایجاد لینک های داخلی، باید اطمینان حاصل کنیم که لینک ها به طور صحیح به صفحات مورد نظر با انکر تکست های مختلف پیوند داده شده اند. پیوند دادن به صفحات مشابه با متن لنگر مشابه یک سیگنال منفی است که تأثیر منفی بر رتبه بندی خواهد داشت.

بررسی لینک های داخلی به تنهایی نمی تواند همه مشکلات ما را حل کند. ما معمولاً پس از حذف و تغییر مسیر صفحات از این روش استفاده می کنیم.

روش سوم؛ حل و فصل آدم خواری با استفاده از تگ متعارف

در برخی موارد، ما نمی توانیم به سادگی صفحات مشابه را حذف و تغییر مسیر دهیم (با تغییر مسیر 301، صفحه درخواستی دیگر مستقیماً به کاربر ارائه نمی شود) و فقط یک صفحه را نگه داریم. زیرا این صفحات برای کاربران مفید و ارزشمند هستند اما در استراتژی سئوی سایت جایی ندارند.

به عنوان مثال در یک فروشگاه اینترنتی با انتخاب فیلترها یا استفاده از گزینه های مرتب سازی، صفحات جدیدی (با آدرس های پویا) ایجاد می شود که ماهیت متفاوتی دارند و هدف جدیدی ندارند. اگر این آدرس ها توسط گوگل به عنوان صفحات جداگانه ایندکس شوند، نه تنها با یکدیگر رقابت می کنند، بلکه بودجه خزیدن سایت را نیز بی جهت مصرف می کنند. در این موارد باید از تگ canonical استفاده کنیم.

گاهی اوقات بدون توجه به جزئیات ساده اما مهم در صفحات سایت، ناخواسته باعث آدمخواری می شویم. به عنوان مثال، فرض کنید یک محصول در سه رنگ مختلف داریم. اگر آدرس صفحات با انتخاب رنگ جدید تغییر کند، اما H1، عنوان و سایر اطلاعات صفحه تغییر نکند، شاهد سه صفحه با آدرس های مختلف و محتوای یکسان خواهیم بود. اگر از تگ canonical برای این صفحات استفاده نکنیم، هزاران صفحه با آدرس های مختلف و محتوای یکسان خواهیم داشت که گوگل به سختی می تواند آنها را تشخیص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک بگذارید

موفقیت در سئو در گرو بروز بودن است

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از آخرین اخبار سئو ایمیل خود را وارد کنید.

مقالات مرتبط