هر آنچه در مورد Google AI Overviews باید بدانید

آموزش جامع سئو رایگان
صفر تا صد بهینه سازی سایت

1- سئو چیست ؟

2- بهینه سازی محتوا

3- اتومارک

google-ai-overviews-992

در ادامه SGE یا Search Generative Experience که به مجموعه فعالیت های هوش مصنوعی در موتور جستجوی گوگل گفته می‌شود، گوگل از AI Overviews رو نمایی کرده است که دیتا ای ساخته شده با هوش مصنوعی به کاربر ارائه می‌دهد تا سریع تر و بهتر به هدف خود برسد.

google-search-generative-ai-experience-look.png

SGE یا Search Generative Experience چیست ؟

در واقع SGE استفاده گوگل از هوش مصنوعی برای ارائه جواب ها و نتایج بهتر نسبت به سرچ کاربران در گوگل است. که شامل دو بخش می‌شود.

1- ارائه نتایج بهتر نسبت به کوئری های پیچیده تر

شما در گذشته برای پیدا کردن رستوران های سنتی در محله ونک باید دقیقا یک کوئری خلاصه را در گوگل سرچ می‌کردید. برای مثال سرچ می‌کردید “رستوران های ونک” و به جواب خود می‌رسیدید. اما SGE سعی دارد به سوالات بلند تر یا به اصطلاح ما سئوکارها لانگ طیل تر نیز پاسخ دهد.
برای مثال اگر سرچ کنید “سمت ونک هستم و گشنه ام برای ناهار کدوم رستوران برم؟ ” گوگل خواهد توانست همان نتایج مناسب قبلی را با فهمیدن نیاز دقیق شما به شما ارائه دهد. (این مسئله هم اکنون (خرداد 1403) در زبان انگلیسی در حال توسعه می‌باشد)

2- generate یا ایجاد پایخ نیاز کاربر در صفحه جستجو

جنبه دیگر SGE که برای ما کارشناسان سئو اهمیت بالایی دارد، ارائه پاسخ به کاربر جستجو کننده در همان صفحه سرپ می‌باشد. یعنی زمانی که کاربر سوالی را از گوگل می‌پرسد همانند نتایجی که در گذشته آنها را با عنوان جایگاه صفر می‌شناختیم، به کاربر جواب دقیق آن داده می‌شود.

با این تفاوت که این جواب توسط هوش مصنوعی generate یا ایجاد شده است. که البته ارائه این پاسخ ها در بسیاری از وب مستران و کارشناسان سئو نگرانی هایی بابت عدم کلیک کاربران بر روی نتایج و وبسایت ها ایجاد کرده است.

در بسیاری از سمینار ها و ارائه های گوگل در مورد هوش مصنوعی نیز وب مستران اعتراضات خود را به جهت کاهش کلیک کاربران در صورت ارائه پاسخ توسط هوش مصنوعی ابراز کرده اند.

google-ceo-sundar-pichai-606-1024x538

اما جواب ساندر پیچای (مدیر عامل فعلی گوگل) این بوده که وجود SGE ها طبق آمار خود گوگل باعث افزایش کلیک کاربران در بسیاری از کوئری ها شده است. اگرچه پیچای هیچگونه دیتای آماری ای در هیچ ارائه ای در مورد این مسئله ارائه نداده است.

Google AI Overviews چیست ؟

در ادامه توسعه SGE گوگل از ارائه overviews در ابتدای صفحه سرپ برای کوئری های مربوط به خرید و محصولات رونمایی کرد که طبق آن زمانی که شما به دنبال دسته بندی خاصی از محصولات هستید گوگل به کمک این هوش مصنوعی لیست مناسبی را بر اساس نیاز شما به شما ارائه می‌دهد که شما با کلیک بر روی هر محصول به صفحه پروداکت همان محصول هدایت خواهید شد.

c984e311-35c1-4891-ac02-5aef9bdb9074

طبیعتا این قابلیت از یک لیست ساده محصولات فراتر است و دیتا های فراوانی شامل راهنمایی خرید و .. به کاربر ارائه می‌دهد. این استفاده از هوش مصنوعی باعث می‌شود تا کاربر با بهینه ترین روش و سریع ترین حالت ممکن به نتیجه دلخواه خود برسد.

آیا به عنوان یک سئوکار باید نگران هوش مصنوعی باشیم؟

از نظر من تا زمانی که گوگل از طریق کلیک کاربران بر نتایج جستجو کسب درآمد می‌کند (گوگل ادز) هیچ وقت این بازار خود را به واسطه هوش مصنوعی خراب نخواهد کرد. اما نگرانی گوگل بابت این است که سرچ کاربران از حالت سنتی خارج شده و با وجود AI هایی همچون Chat-gpt و … کاربران به جای سرچ در گوگل به سراغ این ربات ها بروند. به همین دلیل گوگل در تلاش است تا در بهینه ترین حالت ممکن هم جواب هایی را با هوش مصنوعی و راحت به کاربر ارائه دهد و هم کلیک کاربران در حوزه های مانیتایز شده را از دست ندهد. تا از بازار هوش مصنوعی عقب نمانده باشد.

طبق این مسئله فرآیند سئو هیچ زمان از طریق گوگل حذف نخواهد شد اما حتما دستخوش تغییرات بسیاری خواهد شد که باید در مورد رفتار گوگل با هوش مصنوعی مدام در حال یادگیری باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک بگذارید

موفقیت در سئو در گرو بروز بودن است

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از آخرین اخبار سئو ایمیل خود را وارد کنید.

مقالات مرتبط


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/medir1/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/medir1/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420